I går havde vi årets første fællestur, da tidligere ture desværre var blevet aflyst pga. vejret. Vejret i går om morgenen, kunne vi absolut ikke klare over, da solen kiggede så fint frem, og vinden havde lagt sig fuldstændig.8 både havde fundet vejen frem til Nyborg, hvor vi startede dagen med rundstykker og en lille enkelt. Derefter sejlede vi ud i Storebælt, hvor jagten på fisk startede. Det var desværre ikke de store fangstrapporter som tiggede ind. Små torsk blev fundet ved lavbroen, og kun en enkelt over klubbens mindstemål på 45cm kom med til indvejningen. Ellers blev der fundet en del sild, og der blev kun hørt om 2 mindre fladfisk, der var oppe og vende i bådene. Ved middagstid blev der annonceret med grillpølser fra Team Lassen på kanal 72 ? Derefter begyndte det at blæse op, og der kom flere og flere bølger med skum på toppene, så folk begyndte stille og roligt og finde tilbage til Nyborg. Indvejningen blev derfor rykket frem til 13.30, hvor alle bådene var kommet tilbage på trailerne.